Ana sayfa » RÜYADA KARABASAN GÖRMEK
Rüya Tabirleri

RÜYADA KARABASAN GÖRMEK

Rüyada Karabasan görmek; bir çok insan için korkulu bir kabus olup yıllarca peşini bırakmamıştır. Derin uyku ve uyku uyuşukluğunun anormal bir şekli olmakla beraber, bilimsel olarak Karabasanın “Uyku felci” olduğu bilinmektedir.

Pek çok insanın Karabasanın pençesine takılıp acı çektiği, bazı kişilerin ise nadiren gördüğü bir çeşit uyku rahatsızlığıdır ve bu rüyanın çok fazla yoruma ihtiyacı yoktur, nedeni belli ki kendimizden bile sakladığımız korkularımız da olabilir, fiziksel yorgunluklar veya psikolojik nedenler de olabilir. Bunların dışındaki yorumlara rağbet etmemekte fayda var.

Rüyada Karabasan Görmek Nasıl Yorumlanır

Rüyada Karabasan görmek derin uyku, yani uykunun REM evresinde, göz ve solunum yollarımız dışında, diğer kaslarının geçici felç olduğu, hiç bir kasın hareket edememesi halidir. Bu geçici felç esnasında uyanan zihnimize rağmen kaslarımız bunu algılayamaz ise kendi vücudumuzun içine hapsoluruz.

Karabasan görmemizin temel nedenlerinden biri “REM” uykusu esnasında, uyanmamıza rağmen, fizyolojik felcimizin çözülmemiş olmasıdır.

Sağlık sorunu olmak dışında rüyada Karabasan görüyor olmanızın, bir çok nedeni vardır, bunlar aşırı yorgunluk ve stresli durumlar, yanlış yatış pozisyonları, yani nefes almakta güçlük, yatmadan önce ağır yemekler yemek, fazla alkol veya türevlerini almak, çevre değişikliği veya çevreye uyum sağlamakta yaşanan zorluklar, yattığınız yerin uyumak için uygun olmaması veya yatılan yerde yiyecek kırıntılarının bulunması bütün bunların dışında görülen karabasan sık sık görülüyor ise kişinin psikolojik açıdan bir rahatsızlığı olduğuna işaret eder.

Aynı zamanda rüyada Karabasan görmenizin bir başka nedeni de; hayatınız boyunca bilinç altında biriktirdiğiniz korku ve endişelerin rüyalar aracılığıyla yüzeye çıkmasıdır.

Kişinin bu konularla ilgili kendisiyle yüzleşmesi gerekir çünkü korkularımızdan kaçmaya çalıştıkça onlar kabus olarak bizi takip etmeye devam edeceklerdir, bununla baş edebilmenin tek çözümü kendimizle yüzleşmek olacaktır ve bazı durumlarda uzman kişilerden yardım almak gerekebilir.

Rüyada Karabasan görmek; ağır işlerde çalışan yorgun bir kişinin karabasan görmesi muhtemeldir. Bu durum sık sık tekrarlanıyor ise kişinin önceliği işini değiştirmek olmalıdır.

Bu da çözüm değil ise nefes alışınızı zorlaştıracak pozisyonlarda yatıyor olabilirsiniz, dar bir kanepede boynunuz bükük bir şekilde uyuya kaldıysanız, Karabasan gelmesi muhtemeldir, göğsünüzde bir ağırlık, üstünüzde bir karaltı ve sessiz çığlıklarınızın nedeni olarak gelecektir.

Karabasan rüyada gelmesi; yorgun olmadığınız bir zaman gayet konforlu yatağınızda yatıyorum. Rüyada karabasan gelmesi de nedir diyebilirsiniz?

Böyle bir durumda Karabasan gelmesi; aşırı stres altında olduğunuza veya yeni bir çevreye uyum sağlamakta yaşadığınız zorluklardan kaynaklanıyor olabilir veya gün içinde sizi çok etkileyen bir olay okumuş olabilirsiniz veya kötü bir haber de Karabasan görmenize neden olabilir.

Rüyada Karabasan; tıp dilinde “uyku bozukluğu” fizyolojik geçici bir felç durumu olarak adlandırılmış olsa da bunun dışında dünyanın her yerinde herkesin aynı şekilde gördüğü tek rüya “Karabasandır” ve ortak tasvirleri vardır.

Kapkara ve ağır bir varlığın göğsünüze oturarak, boğazınızı sıkıp, nefesinizi kesmesi, hiç bir kasınızı kıpırdatamıyor olmanız ve belkide en kötüsü yardım isteyemediğiniz bir durumda kalmanızdır.

Karabasan rüyasını bilmeyen ülke ve topluluk yoktur.

Rüyada Karabasan yaşayan insanların hemen hemen hepsinde görülen bir başka durumda; Karabasan esnasında çığlık atmaya çalışıp seslerinin çıkmadığını farketmeleridir. Bu durum kişiyi dehşete düşürür ve yüksek sesle bağırarak uyanan insanlar vardır.

Karabasanla benzerlik içeren bir başka durumda; derin uykuya dalmadan önce yüksek bir yerden düştüğümüzü hissederek korkuyla uyanırız.

Bu konuda bazı bilim insanlarının söylediği, korkuların bize; ağaçlarda yaşayan atalarımızdan genetik yollarla aktarılmış olduğudur ve bize miras kalan sadece bu değilse?

Belkide Karabasan dediğimiz şey, geçmiş zamanlarda atalarımızın deneyimlediği bir tecrübe olarak bize aktarılmış olabilir.

Yaşanan bir başka durumda; fısıltı olarak karanlıkta gelen ve ne dediği anlaşılmayan seslerdir. Yine bilim insanları tarafından “sanrı” olarak nitelendirilse de, Karabasanı yaşayanların ortak tasviri bu seslerin bilinmeyen bir dilde ve korkutucu ses tonunda olduğu yönünde.

Rüyada Karabasan Çökmesi; sık sık rastlanmasada karabasan çöken kişilerin hareket ettiği gözlemlenmiştir. Bunun nedeni de fizyolojik felcin çözülürken vücuda yaşattığı bir tepkimeden kaynaklanıyor olması, kişi bunu üstüne çöken varlığın yaptığına inanabilir.

Bu tarz bir olayı yaşayan kişide psikolojik olarak ağır hasar vermesi söz konusudur ve kişinin bir uzman yardımına ihtiyacı olabilir.

Farklı toplumlarda Karabasana değişik isimler verilmiştir. Yabancı kültürlerde iblis, İslam kültüründe üç harfli olarak anılan varlıkların karabasana neden oldukları söylenmektedir ancak bunun bilimsel bir dayanağı yoktur.

Kutsal kitaplarda adı geçen “Cin” olarak adlandırılan varlıkla, Karabasan arasında her hangi bir bağ kurmaya çalışanların bir kanıtı bulunmamaktadır ve hurafe olduğu bilinmektedir.

Her ne kadar bilimsel olarak açıklansa da; rüyada Karabasan çökmesinden sonra vücudunda garip yaralar ve morluklar oluştuğunu anlatan insanlara rastlanır. Bütün bunlar yaşanan sıkıntıya bağlı olarak kılcal damar çatlamaları ve zona olarak adlandırılır.

Not: Görmüş olduğunuz rüyayı aşağıda yorum olarak paylaşmayı unutmayın.

Önemli: Rüyalar hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

11 Yorumlar

Yorum yazmak için tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Rüyamda zeytin bahçesi gördüm üstünde zeytin yokdu birkaç insan vardı içinde zeytin dali topluyorlardı sonra ben ve annem de zeytin yaprağı toplayalım dedik bi ağacın yanına geldim ve zeytin dalında bir altin yüzük gördüm kimse görmeden hemen alayim dedim o yüzüğü alıyorum yzuugu ondan sonra bir çeyrek altın da görüyorum anneme veriyorum annem aliyo bakiyo altin değil

 • Rüyanın içinde rüya gördüm ve o rüyada karabasan geldi bu ne anlama geliyor?

 • ruyadamda eşimin saçında yüzlerce bit vardı ben temizliyordum onlar vicudundan geri saçına tırmanıyordu yüzlerce vardı öldürüyordum atıyordum geri çoğalıyordu sizce bu neye delalettir,teşekkürler.

 • Karabasan geldi uykuda gördüm öküz kafalı boynuzlu karanlikti kaburgalarimi sıktı acıdan bi uyandim ve üstüme oturmuş bana bakiyodu o acıyla parmağı mi gözüne soktum ondan sona giiti bende uyanmistim noldu bilmiom sona öldümü acaba

 • rüyada oldugumu biliyorum ve annemle odada içeride oturuyoruz içeri kara basan geliyo ve anne diyorum bimiilahiramanirahim dicem bimi la diyorum ağzım kilitleniyo elim ayağım kilitleniyo ve gidiyo annemde sakin ol diyo en sonda vefat eden halamın çoçukları nın babanesi geliyo anne bu diyorum annem sakin ol diyo ve ben okadını üç hafli olarak görüyom ve suratıma yaklaşıyo arapça bişey okuyo ve bende uyanıyom üstümede öküğz oturmuş sanki ):

 • Rüyamda yüz üstü yatıyordum birden elektirklenme oldu sanki nefes alıs vermişim değisti biri yorganımı açtı üstüme çöküyordu çok zor nefes almaya başladım ölüyordum sanki ama kendimi zorladım gözümü açtım çok şükür o ağırlıktan kurtuldum

 • Rüyamda karabasan dediğimiz gibi ama basım sikistirilarak uyandım uyanmada değil beynim uyandı vücut hala uyuyor bunu biliyorum elimi uzatmaya çalışıyorum anneme sesleniyorum duyuramiyorum sonra dilimin döndüğünce kelimeleri tam çıkarmadan kelimei şehadet getirdim onu söylerken üzerime geldi o anda ağzıma yaklastigini farkettim uyandım

 • Daha bu sabah oldu bilincim gayette yerindeydi, sahurdan sonra uyumaya çalışıyodum uyuyamadım ilerleyen saatlerde tatlı bir uyku bastırdı saat 7 gibi uyuya kaldım rüyamda sabah kaltigimda elimi dişime dokundurdum ve dişimin bi kısmı elime geldi diger kısmını ise yutmuştum rüyada bile onun ordan çıkması gerektigini biliyodum sonra disimin orasinda keskin bi diş kalmıştı onla ugraşırken bi anda sol elimdeki baş parmağım yarıldı ve kan durmamaya başladı haliyle uyandım bütün buraya kadar rüya olabilir ama bundan sonrasını 22 yıllık hayatım boyunca ilk defa yaşadım size yalan atmak gibi bi cabam yok, gözlerimi açtıgıma hala uyur vaziyetteydim sol tarafıma dönüktüm ve yattıgım yerde pencere önü gözümü açtıgımda güneşlikte bir duman gibi bi karartı anladım karabasandı rüya degildi zaten rüyadan ilkilerek uyanmıştım o karartıyı gördügümde kıpırdayamadım felç diyolar bilimsel olarak ne kadar dogru bilmiyorum ama 5 sn sürdü aklıma dua ile gidebileceği geldi zar zor besmele çektim ve kendime gelmem 3sn sürdü sonra 2,3 sn süren bi bebek aglama sesi duydum bu anlattıklarımda yüzde yüz gerçegim daha yeni oldugu için ne gördüysem yazmak istedim

 • rüya mıydı gerçek miydi tam anlamadım ama büyük ihtimalle rüyaydı
  rüyamda yatağımda normal bir şekilde yatıyordum ( yatağımın hemen arkasında odamın perdesi var ) başımı yukarı çevirdiğimde perdeme asılı oyuncak bir bebek gördüm. kendi kendime düşündüm bu ne alaka noluyor falan diye sonra yataktan kalkmak için haraket ettiğimde vücudumu kaldıramadım sadece biraz hareket etti. panik oldum elimi havaya kaldırmaya çalıştım ve kaldırdım elim sanki saydammış gibi göründü, yukarıda daha fazla tutamadım ve geri düştü ardından bir daha kaldıramadım. o sırada başıma bir ağrı girdi gözüm bulanıklaşmaya falan başladı. kafamı yine hafifçe yukarıya bakmak için zorladım ve oyuncak bebeğin orda olmadığını gördüm ama umursamadım ve kardeşimi çağırmak için bağırdım. sesim çıkmadı. tekrar tekrar denedim ve sonunda bağırdım. kardeşim geldi, ” ne var?” diye sordu odanın kapısının orda durdu ( yatağımın ayak ucu odamın kapısına doğru ) kardeşimin yüzünü pek göremedim nefes almam zorlaştı yapabildiğim tek şey titreyen elimi kaldırıp havada sallamak olmuştu. elim hala saydam gibi görünüyordu. kardeşime seslendim ama o kapının orda durmaya devam etti. hareket etmedi konuşmadı sadece orda öylece durdu. ardından uyandım falan yani rüyaydı büyük ihtimalle çünkü kardeşim falan geldi o normalde uyuyordu. ama o kadar gerçekçiydi ki… konuşmaya çalışırken boğazımın ağrıması elmacık kemiklerimin ağrıması o sırada yaşadığım korkunç baş ağrısı ki hala başım ağrıyor. tam karabasan olayı mı emin değilim çünkü birazda olsun hareket edebildim böyle aptalca bir şeydi işte