Rüya

RÜYADA KARABASAN GÖRMEK

Rüyada Karabasan görmek; bir çok insan için korkulu bir kabus olup yıllarca peşini bırakmamıştır. Derin uyku ve uyku uyuşukluğunun anormal bir şekli olmakla beraber, bilimsel olarak Karabasanın “Uyku felci” olduğu bilinmektedir.

Pek çok insanın Karabasanın pençesine takılıp acı çektiği, bazı kişilerin ise nadiren gördüğü bir çeşit uyku rahatsızlığıdır ve bu rüyanın çok fazla yoruma ihtiyacı yoktur, nedeni belli ki kendimizden bile sakladığımız korkularımız da olabilir, fiziksel yorgunluklar veya psikolojik nedenler de olabilir. Bunların dışındaki yorumlara rağbet etmemekte fayda var.

RÜYADA KARABASAN GÖRMEK NASIL YORUMLANIR

Rüyada Karabasan görmek derin uyku, yani uykunun REM evresinde, göz ve solunum yollarımız dışında, diğer kaslarının geçici felç olduğu, hiç bir kasın hareket edememesi halidir. Bu geçici felç esnasında uyanan zihnimize rağmen kaslarımız bunu algılayamaz ise kendi vücudumuzun içine hapsoluruz.

Karabasan görmemizin temel nedenlerinden biri “REM” uykusu esnasında, uyanmamıza rağmen, fizyolojik felcimizin çözülmemiş olmasıdır.

Sağlık sorunu olmak dışında rüyada Karabasan görüyor olmanızın, bir çok nedeni vardır, bunlar aşırı yorgunluk ve stresli durumlar, yanlış yatış pozisyonları, yani nefes almakta güçlük, yatmadan önce ağır yemekler yemek, fazla alkol veya türevlerini almak, çevre değişikliği veya çevreye uyum sağlamakta yaşanan zorluklar, yattığınız yerin uyumak için uygun olmaması veya yatılan yerde yiyecek kırıntılarının bulunması bütün bunların dışında görülen karabasan sık sık görülüyor ise kişinin psikolojik açıdan bir rahatsızlığı olduğuna işaret eder.

Aynı zamanda rüyada Karabasan görmenizin bir başka nedeni de; hayatınız boyunca bilinç altında biriktirdiğiniz korku ve endişelerin rüyalar aracılığıyla dışa yansımasıdır.

Kişinin bu konularla ilgili kendisiyle yüzleşmesi gerekir çünkü korkularımızdan kaçmaya çalıştıkça onlar kabus olarak bizi takip etmeye devam edeceklerdir, bununla baş edebilmenin tek çözümü kendimizle yüzleşmek olacaktır ve bazı durumlarda uzman kişilerden yardım almak gerekebilir.

Rüyada Karabasan görmek; ağır işlerde çalışan yorgun bir kişinin karabasan görmesi muhtemeldir. Bu durum sık sık tekrarlanıyor ise kişinin önceliği işini değiştirmek olmalıdır.

Bu da çözüm değil ise nefes alışınızı zorlaştıracak pozisyonlarda yatıyor olabilirsiniz, dar bir kanepede boynunuz bükük bir şekilde uyuya kaldıysanız, Karabasan gelmesi muhtemeldir, göğsünüzde bir ağırlık, üstünüzde bir karaltı ve sessiz çığlıklarınızın nedeni olarak gelecektir.

Karabasan rüyada gelmesi; yorgun olmadığınız bir zaman gayet konforlu yatağınızdasınız ve rüyada karabasan gelmesi de nedir diyebilirsiniz?

Böyle bir durumda Karabasan gelmesi; aşırı stres altında olduğunuza veya yeni bir çevreye uyum sağlamakta yaşadığınız zorluklardan kaynaklanıyor olabilir veya gün içinde sizi çok etkileyen bir olay okumuş olabilirsiniz veya kötü bir haber de Karabasan görmenize neden olabilir.

Rüyada Karabasan; tıp dilinde “uyku bozukluğu” fizyolojik geçici bir felç durumu olarak adlandırılmış olsa da bunun dışında dünyanın her yerinde herkesin aynı şekilde gördüğü tek rüya “Karabasandır” ve ortak tasvirleri vardır.

Kapkara ve ağır bir varlığın göğsünüze oturarak, boğazınızı sıkıp, nefesinizi kesmesi, hiç bir kasınızı kıpırdatamıyor olmanız ve belkide en kötüsü yardım isteyemediğiniz bir durumda kalmanız. Karabasan rüyasını bilmeyen ülke ve topluluk yoktur.

Rüyada Karabasan yaşayan insanların hemen hemen hepsinde görülen bir başka durumda; Karabasan esnasında çığlık atmaya çalışıp atamamalarıdır. Bu durum kişiyi dehşete düşürür ve yüksek sesle bağırarak uyanan insanlar vardır.

Karabasanla benzerlik içeren bir başka durumda; derin uykuya dalmadan önce yüksek bir yerden düştüğümüzü hissederek korkuyla uyanırız. Bu konuda bazı bilim insanlarının söylediği, korkuların bize; ağaçlarda yaşayan atalarımızdan genetik yollarla aktarılmış olduğudur ve bize miras kalan sadece bu değilse?

Belkide Karabasan dediğimiz şey, geçmiş zamanlarda atalarımızın deneyimlediği bir tecrübe olarak bize aktarılmış olabilir.

Yaşanan bir başka durumda; fısıltı olarak karanlıkta gelen ve ne dediği anlaşılmayan seslerdir. Yine bilim insanları tarafından “sanrı” olarak nitelendirilse de, Karabasanı yaşayanların ortak tasviri bu seslerin bilinmeyen bir dilde ve korkutucu ses tonunda olduğu yönünde.

Rüyada Karabasan Çökmesi; sık sık rastlanmasada karabasan çöken kişilerin hareket ettiği gözlemlenmiştir. Bunun nedeni de fizyolojik felcin çözülürken vücuda yaşattığı bir tepkimeden kaynaklanıyor olması, kişi bunu üstüne çöken varlığın yaptığına inanabilir.

Bu tarz bir olayı yaşayan kişide psikolojik olarak ağır hasar vermesi söz konusu olabilir ve kişinin bir uzman yardımına ihtiyacı olabilir.

Farklı toplumlarda Karabasana değişik isimler verilmiştir. Yabancı kültürlerde iblis, İslam kültüründe üç harfli olarak anılan varlıkların karabasana neden oldukları söylenmektedir ancak bunun bilimsel bir dayanağı yoktur.

Kutsal kitaplarda adı geçen “Cin” olarak adlandırılan varlıkla, Karabasan arasında her hangi bir bağ kurmaya çalışanların bir kanıtı bulunmamaktadır ve hurafe olduğu bilinmektedir.

Her ne kadar bilimsel olarak açıklansa da; rüyada Karabasan çökmesinden sonra vücudunda garip yaralar ve morluklar oluştuğunu anlatan insanlara rastlanır. Bütün bunlar yaşanan sıkıntıya bağlı olarak kılcal damar çatlamaları ve zona olarak adlandırılır.

Not: Görmüş olduğunuz rüyayı aşağıda yorum olarak paylaşmayı unutmayın.

Önemli: Rüyalar hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

5 Yorumlar

Yorum yazmak için tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Rüyamda zeytin bahçesi gördüm üstünde zeytin yokdu birkaç insan vardı içinde zeytin dali topluyorlardı sonra ben ve annem de zeytin yaprağı toplayalım dedik bi ağacın yanına geldim ve zeytin dalında bir altin yüzük gördüm kimse görmeden hemen alayim dedim o yüzüğü alıyorum yzuugu ondan sonra bir çeyrek altın da görüyorum anneme veriyorum annem aliyo bakiyo altin değil

  • ruyadamda eşimin saçında yüzlerce bit vardı ben temizliyordum onlar vicudundan geri saçına tırmanıyordu yüzlerce vardı öldürüyordum atıyordum geri çoğalıyordu sizce bu neye delalettir,teşekkürler.

  • Karabasan geldi uykuda gördüm öküz kafalı boynuzlu karanlikti kaburgalarimi sıktı acıdan bi uyandim ve üstüme oturmuş bana bakiyodu o acıyla parmağı mi gözüne soktum ondan sona giiti bende uyanmistim noldu bilmiom sona öldümü acaba