Ana sayfa » TAROT FALI
Tarot

TAROT FALI

Tarot falı toplam da 78 mistik karttan oluşan bir tür kehanet yöntemidir.

Faldan ziyade yönünü kaybetmiş kişinin yönünü bulmasına aracılık eden bir çeşit bilinç altına giriş aracı ve iç dünyamıza dair gezinti metodudur.16

Kendi iç dünyamıza inerek olaylara daha geniş açıdan bakarak ve daha sağlıklı kararlar vermemizi kolaylaştıran bir tür analiz yöntemidir.

Kendi iç dünyamıza inerek ruhun derinliklerine saklanmış bilgileri ortaya çıkarmanın bir yolu da tarot falı bakmaktır.

Sadece üzerindeki şekillerden ibaret kartlardan değildir. Her kartın bir sayısı, dahil olduğu bir burcu veya gezegeni ve bir elementi vardır.

Kartlar ile çalışmak için; kartları tanımak onların bağlantıları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Tam olarak kartları öğrenmek demek her zaman aynı şeyleri söylemek anlamına gelmez. Tarot yorumcusunun yorumlama yeteneğine ve kartlara dair bilgiye ihtiyacı vardır.

TAROT FALI GERÇEĞİ NASIL YANSITIR ?

Tarot kartları içinde bir çok gizemi barındırır. 78 Kart içinden rastgele çektiğinizi düşündüğümüz kartlar aslında rastgele çekilmiş değillerdir.

Kartların karıştırıldıktan, seçilmesine kadar hiç bir şey aslında tesadüf değildir.

Kendi fiziksel ve zihinsel benliğimiz ile seçmiş olduğumuz kartların bize anlatmak istediği bir şeyler olmalı ve bunu bir tesadüf olarak algılamak doğru değildir.

78 kart olmasına rağmen seçilen kartların birbiriyle aynı zamanda belirmesi kesinlikle tesadüf değildir.

Kart destesi içinde bulunan 78 karttan, birinin farklı açılımlar da belirmesi gayet normaldir ama her seferinde farklı bir açılımla karşımıza çıkar.

Bunun nedeni zamanın değişken olması ve bulunduğumuz zaman diliminde seçilmiş olması kartların sadece o ana dair bilgiler içeriyor olmasıdır.

tarot falı hakkında bilinmeyenler
Tarot Falı Kartları

Her insanın hayatı zamanın akışı içinde değişim gösteriyorsa; kartlarda bu değişimle birlikte seçildiği ana göre bilgileri yansıtmaktadır.

TAROT FALI NASIL YORUMLANIR

Bir kaç gün önce bakılan tarot falı kartlarının anlamı, bakıldığı güne, bugün bakılan kartların anlamı bu güne aittir. Zamanın değiştirmediği hiç bir şey yoktur ve buna insan hayatları da dahildir.

Tarot sayılar ve resimlerle sembolik olarak temsil ettiği yöntemle bizimle konuşur. Tarot falı kartlarıyla yorumu öğrenmek demek; bu kartların dilini öğrenmek ve sezgilerinin yardımıyla kartların verdiği mesajları anlamak demektir.

İyi bir tarot falı yorumcusu; kartların dilini öğrendiği ve hisleri ile yorum yapabildiği zaman iyi bir Tarot yorumcusu olabilir.

Kartların üzerinde bulunan sayılar ve semboller gerçek yaşamda kişinin yaşadığı olayları, insanları ve düşüncelerini temsil ettiği simgelerden oluşmaktadır.

Tarot falı öğrenmek isteyen kişi kendini uzun bir yolculuğa hazırlanmalı ve semboller ile de alakası olmalıdır.

Kartlar yaşadığımız hayatla, karşılaştığımız kişilerle, olaylar ve durumlarla ilgili bizlere gizli bir dille bilgiler ve ipuçları vererek bizimle konuşur veya konuşmaya çalışmaktadır, anlamamız için.

Kartların her biri özeldir sadece resim ve sayıdan ibaret değildir. Bu kartların her biri psikolojik ve spritüel anlamlar içermektedir.

Her kartın bir kişiliği, gezegeni, sevdiği veya sevmediği durumlar, uyumlu veya uyumsuz olduğu kartlar, vereceği tavsiyeler vardır. Tarot falı kartları dilsiz veya suskun değildir bizimle bilinç altının aracılığıyla konuşurlar.

TAROT FALINA BAŞLARKEN BİLMEMİZ GEREKENLER

Bu okumaya başlarken bilmemiz gereken; bu işin kestirme bir yolu yoktur. Kısa zamanda ilerlemek isteyenler için maalesef bu mümkün değildir.

Zaman ayırarak tarot falı kartlarını yakından tanımanız ve bol bol pratik yapmanız gerekmektedir.

Tarot falı öğrenmek yeni bir ülkede yaşamaya benzer, önce o ülkenin konuşma dilini öğrenmek gerekir ve kelimelerden başlayarak öğrenmeye, cümle kurmayı ve daha sonrada konuşmayı öğreniriz, daha akıcı konuşmak içinde bol bol pratik yapmak gereklidir.

Öncelikle objelerin ve kartların anlamını öğrenmek daha sonra ise kartların değişik hanelerde kullanımını öğrenerek başlamak gerekir.

Kartların basit ezber yapılacak anlamları yoktur ama belli bir tema içerirler. Kişiye veya her duruma göre milyonlarca anlam ifade edebilirler.

TAROT FALI YORUMLAMAYA BAŞLAMAK

Tarot falı kartlarıyla çalışmaya yeni başlayanların sık sık yaptıkları hatalardan biri her kartı her zaman aynı yorumlamaktır. Bu tarz yorumlama şekli kartın özgürlüğünü kısıtlamak demektir.

Karta kısa bir kelime veya tema yüklemek ve yorumları bunlara göre yapmak yeni başlayanlar için uygundur ama yavaş yavaş zihni açmak ve kalıplaşmış yorumlardan kurtulmak gerekmektedir.

Kartları yeni yorumlamaya başlayanların en çok yaptıkları bir başka hata da; kendilerine yada tanıdıklarına karşı yorum yaparken objektif olamaması.

Kartın vermek istediği mesaj yerine kendi görüş ve düşüncelerini katma hatasını yapmaktadırlar.

Bu tarz yorumlamak bütün yorumu negatif yönde etkiler. Tarot falı kartına zorla anlam yüklemek yerine kartın verdiği mesajı iyi almalı ve gerekli bilgiyi sunmasına izin verilmeli.

Yorumcu karta bilgi yüklemesi yapmamalıdır, bilgiyi verecek olan kart, alacak olan tarot falı yorumcusu olmalıdır.

Her yorumcu kendi kartlarıyla iletişim kurmalı ve kendi dilini kendi oluşturmalıdır. Kartların bütün tarot falı yorumcuları tarafından kabul edilmiş ortak bir anlamı yoktur.

Tarot falı yorumcusu sık sık pratik yaptıkça ve deneme yanılma yöntemiyle birlikte kartlarla arasında zamanla bir iletişim kuracaktır. Tarot falı yorumcusu kendi kartlarının dilini anlar ve kartların ne demek istediğini yorumlar.

TAROT KARTLARINI TANIYALIM

BÜYÜK ARKANA KARTLARI

Tarot falı Büyük Arkana ve Küçük Arkana olmak üzere iki kart grubundan oluşmaktadır. Deli ile başlayan Büyük Arkana da toplam 22 kart bulunurken, Küçük Arkana, Değnekler, Kupalar, Kılıçlar ve Tılsımlar Olarak 4 alt gruptan oluşan 56 kart bulunur.

Küçük Arkanadaki her grup 1-10 arası sayısal kartlardan sonra gelen Prens, Şövalye, Kral ve Kraliçe kartlarını içerir.

Büyük Arkana tarot destesinin ana kartlarıdır. Özel ve anlamlı durumları tanımlamaktadır. Bu kartlarda kişinin ruhani aşamalarını ifade eder. 11 çift olmak üzere 22 karttan oluşur.

İlk 11’i bize insan ruhunun dış dünya ile yaşayacağı deneyimleri, ödülleri ve mücadeleyi anlatır. İkinci 11’lik kartlarda ise tamamen iç dünyamızdaki deneyimleri anlatır.

Büyük Arkana 0 sayısını temsil eden Deli kartıyla başlar ve 21 numaralı Dünya kartıyla yolculuğunu bitirir. Deli 0 sayısıyla temsil edildiği için yeni doğmuş bir bebektir, Tarot falı kartları için de hiç bir bilgi yada enerji yüklü olmayan tek kartıdır.

BÜYÜK ARKANA KARTLARI NEDEN ÖNEMLİ

Bu kart kendinden sonra gelen 21 kartı gezerek her karttan bir şey öğrenecek ve yolculuğunu Dünya kartıyla bitirir. Bundan dolayı Büyük Arkana “Kahramanın Yolculuğu” olarak tanımlanır.

Burada kahraman Deli kartının kendisidir, bu yüzden Deli daha önce hiç bir şeyle ilgisi olmayan sıfırdan başlangıçların temsilcisidir.

Büyük Arkana daha genel anlatımlar içerirken Küçük Arkana olaylara dair daha detaylı bilgiler içerir.

Büyük Arkana kartlarının bazıları Büyücü, İmparator, İmparatoriçe ve Ermiş gibi daha karakteristik özellikler içerirken Güneş ve Ay gibi kartlar daha kozmik anlamlıdır.

Büyük Arkana kartlarından Yıkılan Kule ve Kader Çarkı ise daha çok yapısal ve kurulu bir düzene ait anlamlar içerir.

Bir açılımda örneğin en çok karakteristik özelikleri olan Büyük Arkana kartlarından veya saraylı kartlardan belirmiş ise bu kişinin çevresindeki insanların etkilerinin, olayların etkilerinden daha baskın olduğunu anlatır.

Aynı zamanda en Küçük Arkana da 1 ile 10 arasında ki kartları belirmiş ise kişinin yaşadığı olayların etkilerinin kişilerden daha baskın olduğunu anlatır.

Büyük Arkana kartları insan kişiliğinin psikolojik, manevi ve spritüel gelişimiyle ilgili bilgiler aktarır ve bakımı yapılan kişinin bakım yapılan anda aslında spritüel olarak nerede durduğuna dair bilgi verir.

Büyük Arkana kartları açılımda Küçük Arkana Kartlarından daha güçlü etkide bulunurlar ve sundukları bilgi daha etkilidir.

Bu gurubun kartları daha çok olaya Tarot falı bakılan kişi açısından bir bakış sunarlar ve o kişinin o anki ruh halinin göstergesi de olabilir.

0 – DELİ

1- BÜYÜCÜ

2- AZİZE

3- İMPARATORİÇE

4- İMPARATOR

5- AZİZ

6- AŞIKLAR

7- SAVAŞ ARABASI

8- GÜÇ

9- ERMİŞ

10- KADER ÇARKI

11- ADALET

12- ASILAN ADAM

13- ÖLÜM

14- DENGE

15- ŞEYTAN

16- YIKILAN KULE

17- YILDIZ

18- AY

19- GÜNEŞ

20- MAHKEME

21- DÜNYA

DEĞNEKLER

DEĞNEK ASI

DEĞNEK İKİLİSİ

DEĞNEK ÜÇLÜSÜ

DEĞNEK DÖRTLÜSÜ

DEĞNEK BEŞLİSİ

DEĞNEK ALTILISI

DEĞNEK YEDİLİSİ

DEĞNEK SEKİZLİSİ

DEĞNEK DOKUZLUSU

DEĞNEK ONLUSU

DEĞNEK PRENSİ

DEĞNEK ŞÖVALYESİ

DEĞNEK KRALİÇESİ

DEĞNEK KRALI

KUPALAR

UYARI ASI

KUPA İKİLİSİ

KUPA ÜÇLÜSÜ

KUPA DÖRTLÜSÜ

KUPA BEŞLİSİ

KUPA ALTILISI

KUPA YEDİLİSİ

KUPA SEKİZLİSİ

KUPA DOKUZLUSU

KUPA ONLUSU

KUPA PRENSİ

KUPA ŞÖVALYESİ

KUPA KRALİÇESİ

KUPA KRALI

KILIÇLAR

KILIÇ ASI

KILIÇ İKİLİSİ

KILIÇ ÜÇLÜSÜ

KILIÇ DÖRTLÜSÜ

KILIÇ BEŞLİSİ

KILIÇ ALTILISI

KILIÇ YEDİLİSİ

KILIÇ SEKİZLİSİ

KILIÇ DOKUZLUSU

KILIÇ ONLUSU

KILIÇ PRENSİ

KILIÇ ŞÖVALYESİ

KILIÇ KRALİÇESİ

KILIÇ KRALI

Tılsımlar

TILSIM ASI

TILSIM İKİLİSİ

TILSIM ÜÇLÜSÜ

TILSIM DÖRTLÜSÜ

TILSIM BEŞLİSİ

TEKSTİL ALTILISM

TILSIM YEDİLİSİ

TILSIM SEKİZLİSİ

TILSIM DOKUZLUSU

DİL HAKKINDA

TILSIM PRENSİ

TILSIM ŞÖVALYESİ

TILSIM KRALİÇESİ

FİLM KRİSTALİ

KÜÇÜK ARKANA KARTLARI

Küçük Arkana kartları “küçük sırlar” anlamına gelir ve bu kartlar kendi içinde 4 gruba ayrılır.

“DEĞNEKLER”  10 KART

“KUPALAR”       10 KART

“KILIÇLAR”       10 KART

“TILSIMLAR”    10 KART

Toplamda 56 kart olan Küçük Arkana kartlarından geriye kalan 16 kart ise “SARAYLI KARTLAR” olarak bilinir.

Küçük Arkana kartları günlük yaşamımızdaki koşulları ve olayları anlatır ve Büyük Arkana kartlarını tamamlayıcı ve daha ufak ayrıntılı olaylara değinen özelliğe sahiptirler.

Büyük Arkana kartları olmaksızın Küçük Arkana kartlarının yorumlanması zordur.

Küçük Arkana kartları daha spesifik ve numerolojik detaylar hakkında bilgiler verildiğinden yorumlanması daha kolaydır.

Küçük Arkana kartları esas olaya ilaveler yapan ve yorumlamayı yönlendirici etkisi olan kartları içerir.

Büyük Arkana kartları kadar enerji ile yüklü olmamakla birlikte Küçük Arkana kartlarının belirttiği küçük detaylar ve bilgiler de hayatımıza büyük etkiler yaratacak nitelikte olabilirler.

Küçük Arkana kartlarının eksik yorumlanması veya es geçilmesi iyi bir yorumun gerçekleşmesini engeller.

Küçük Arkana kartlarına dair bir başka detay da ortaçağa ait toplumsal sınıflandırma yani; soylular, din adamları, tüccarlar ve işçileri temsil ettiğine inanılmaktadır. Paralar soyluları veya zenginleri temsil eder.

Küçük Arkana da kartlardan bir açılımda hangi gruptan daha çok kart belirmiş ise yaşanan olayın duygusal, maddi veya mücadele içerikli olduğu Tarot falı yorumcusu tarafından ilk bakışta anlaşılabilir.

Mesela Tılsımlar hayatın parayla ilgili yönüne daha çok ışık tutarken Kupalar duygusal kartları, Değnekler ile Kılıçlar mücadele ve başarı için verdiğimiz savaşa ışık tutar.

Küçük Arkana da ki bu gruplar soyut olandan somut olana doğru ilerlemektedir.

Değnekler henüz oluşmamış fakat yolda olanların ya da şekil almakta olan süreçleri gösterirken en son seri Tılsımlar şekillenmenin başlangıcından sonraki zamanı ve daha somut ve elle tutulur anlam içermektedir.

Küçük Arkana kartlarında bulunan 4 seri kart gurubun 4 elementi temsil eder ve bu elementler de yorumlara yön verir.

DEĞNEKLER

Değneklerin temsil ettiği element ” ATEŞ” genel anlam olarak yeni girişimleri ifade eder. Zodyak da Koç, Yay ve Aslan burçlarının elementidir.

Girişken ve başlatıcı ama iş bitirici değildirler. Başlattıkları işi diğer gruplara devreder ve olmasını beklerler. sonuca odaklı değildirler.

Bu grubun kartları bir oluşumun şekil almasından önceki evreyi gösterir.

Esas amaç oluşması istenen şey henüz ufukta belirmemiştir, çünkü 2 grup sonrası olan Tılsımlar da gizlidir. Bu kartlar büyük oluşumlardan önce aşılması gereken engellerin simgesidir.

KUPALAR

Kupaların elementi “SU”dur. Duygusal yaşantıyı ifade eder. Zodyak da  Akrep, Yengeç ve Balık burçlarının elementidir.

Bu kart grubu Tarot falı açılımının en duygusal yanına işaret eder. Bazen aşkla ilgili anlamlar sunarken bazen biliç altı, altıncı his ya da duygulara hitap ederler.

Bütün gruplar içinde enerjisi en düşük olan gruptur. Negatif özelliği tembellik ya da durağanlık olarak karşımıza çıkabilir.

Duygusal olup, savaşçı değil, barışı savunurlar. Kupa grubu iç dünyamızda olup bitenlere ışık tutar fakat bu hiçbir zaman maddi konulara dair bilgi veremiyecekler anlamına gelmez. Bazen maddi konulara duygusal yaklaşımlar getirebilirler.

KILIÇLAR

Kılıçların elementi “HAVA” daha çok soyutluğu, iç dünyayı, zihinsel olayları ifade eder. Zodyak da Terazi, Kova ve İkizler burcunun elementidir. Kılıçlar hırslı ve savaşçıdırlar.

Başarıya ulaşmadan hemen önceki kart serisidir. Kılıç kartları genellikle büyük bir başarının arefesinde son engellerin aşılması ve bu engelleri aşma uğruna verilen savaşların simgesidir.

Bu yüzdendir ki bütün kılıç kartlarında tema savaş ve başarının önündeki engelleri yok etmektir. Kılıç kartları son engellerin aşıp başarıyı paralara devreden önemli rol oynarlar. Bu grubun kartlarının yaptığı gol atacak oyuncuya son pası vermektir.

Başarı için zor kullanmaya ya da gerektiğinde güce de başvurabilir. Başarının oluşumu için en çok çabayı bu grup sarfeder.

Bu grubun kartlarını çok gören kişi bir uğurda büyük bir savaş vermekte ve engelleri aşmak için uğraşmaktadır.

Tılsımlar

Tılsımların elementi “TOPRAK”tır. Dünyevi olayları, yaşamın maddi kısmını ifade eder. Zodyak da Boğa, Başak ve Oğlak burcunun elementidir.

Daha çok maddi konularla ilgili bilgiler içerirler fakat bununla beraber başarının da kendisini simgelerler.

Tarot falında ki en somut bilgileri içeren gruptur ve bütün engellerin aşarak artık başarıyı yakalama evresinde bulunduğuna işaret eder.

Değnekler bir amaca ulaşan ilk hamleler serisi iken Tılsımlar o amaç için yapılan son hamleleri yapan seri kartlarıdır.

Başlangıca değil sonuca odaklı zirve noktası kartlarıdır. Bu kartı açılımda çok gören kişi için başarı çok yakındır.

Önemli: Rüyalar hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Etiketler

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Ben pek bu tarz olaylara yakın değildim.. Ama yakın geçmişte bir arkadaşıma kahve falı ve tarot falı baktırdım.. Ömrümde böyle birşey yaşamadım.. Kendime bile itiraf edemediğim şeyleri bana söyleyince biraz garip hissettim.. Fal bakan arkadaşın youtube kanalı varmış buraya bırakıyorum. www. youtube. com/channel/UCZatlWU1ZBjOGfQdGrLAnrw