Ana sayfa » RÜYA VE MİTOLOJİ & Mitolojide Rüya Tanrıları
Rüya Tabirleri

RÜYA VE MİTOLOJİ & Mitolojide Rüya Tanrıları

Rüya ve mitoloji; arasında nasıl bir ilişki var derseniz? Bu yazıyı okumanız da fayda var. Eski yunan mitolojisinde rüya ve uykuların hatta kabusların bile bir tanrısı olduğu anlatıla gelen söylenceler arasında yerini almıştır.

Rüya ve mitoloji arasındaki ilişki söylencelerden ibaret gibi görünse de günümüz de bir çok farklı terim onlardan geliyor.

Göklerde yaşayan gece tanrıçası “Nyx” ve yer altı dünyasında ebedi karanlığa hükmeden tanrı “Erobus“un  bir gün ikiz çocukları doğar. Bunlar “Thanatos” ve “Hypnos“dur.

Thanatos” ölümün tanrısı ve “Hypnos“da uykunun tanrısı olarak bilinir.

Gecenin ve karanlığın insanlar da çağrıştırdığı iki şey, biri ölüm ve sonu bilinmeyen diğeri de uyanana kadar ölüm ama içinde yaşarken, ölmemişken göreceğin şeylerin sana bağlı olduğu ve gündüze evrilen uyku.

Uyku tanrısı “HypnosErebus isimli karanlık mağarasında yaşar. Sarayının bahçesi afyon çiçeği ve onun gibi uyku verici bitkilerle doludur. “Hypnos“un uykusu kaçmasın diye sarayda gürültü çıkaran hiç bir alet kullanılmamaktadır.

Suyundan içen ruhlara her şeyi unutturan Lethe Irmağı da “Hypnos“un sarayının içinden akar ve oradan ölüler ülkesine doğru gider. Uykunun sarayında geçen bu nehirde akmaya karar veren tüm ruhlar ölüler ülkesine gidecektir.

Veya suyunu içip ve bildiği her şeyi unutacaktır. “Hypnos“un abanoz ağacından yapılma simsiyah yatağı mağaranın tam ortasında tasvir edilir.

Hypnos“un karısı “Pasithea” (halusinasyon, gevşeme ve rahatlama tanrıçası)dan üç oğlu vardır ve oğullarından biri olan rüya tanrısı “Morpheus” uyku tanrısı “Hypnos“un uyurken ortamın sessizliğini sağlamakla görevlendirilmiştir.

Ayrıca insanların rüyalarına girebilme ve onlara insan şeklinde görünme özelliğine de sahip, kanatlı bir “rüya tanrısı”dır.

Özellikle tanrıların habercisi olarak hükümdarların ve kralların rüyasına giren “Morpheus” biçim bilim/değişim bilim olarak da “Morfoleji“ye ilham olmuştur.  “Morpheus“un iki kardeşi daha vardır.

Bunlardan biri “Phobetor” korkulu rüyalar ve fobilere, diğer kardeşi “Phantasos” ilizyon ve fantezilere sebep olma özelliğine sahiptir.

Yunan mitolojisinde genelde sakin bir hayatı olan “Hypnos” adı çok geçmese de tanrıça Hera’ya yardım etmek için baş tanrı Zeus’u iki kez kandırıp uyutmuştur.

Hera ise bunun karşılığında “Hypnos“u genç, zarif ve güzel kızı “Pasithea” (halüsünasyon,gevşeme ve rahatlama tanrıçası) ile evlendirmiştir.”HypnosZeus’un öfkesinden korunmak için annesi Nyx‘in yanına sığınmıştır.

Şakaklarında bir çift kanadı, elinde afyon yaprağıyla, genç bir tanrı olarak da betimlenir.

Önemli: Rüyalar hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3 Yorumlar

Yorum yazmak için tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Rüyada annemlerin evindeydik ve o esnada yer salanmaya başladı ablamla ben deprem oldu diye bağırıp kendimizi ve küçük oğlumu dışarı kaçmaya çalışıyordum ve dışarı çıktık…her yer kar yola doğru çıktık ve yürüdük bazı komşularımız evin önünde hiç bir şey olmamış gibi oturup çay iciyorlardi bizde onlara bı anlam verememistik sonra yolda yürümeye devam ettik tabi her yer kar sonra küçük oğlumda annemle bir yere gitmişlerdi onlarda yolda bizi gördü. Oğlum koşarak yanıma geldi sonra hep birlikte tekrar eve gittik annem bize diyordu ki bakın deprem olursa yine yola koşmayın yol ortadan ikiye bölünür evin yanlarında kalın evin altında ki toprak daha sağlam…sonra çok kötü bir şekilde uyandım baktım rüya çok korktum ve etkisinde kaldım…Rabbim herşeyin hayırlısını nasip etsin…amin…

  • Rüyamda tanımadığım bir gurup kadınla ve içlerinde 2 de erkek var bir ufak otomobil le bir yerlere yolculuk yapıyoruz ve bir köyde konaklıyoruz
    köy çok güzel bir yer içime huzur ve mutluluk doluyor orada bizimle seyahat eden kadınlar bir etkinliğe katılıyor bizde dışarıda çevrenin güzelliklerini seyrediyoruz büyükçe bir dağın eteğinde bulunan bir köy burası ve dağın zirvesinde komple bembeyaz kar kaplı dağın eteğinde hiç kar yok o sırada içimden burada bulunmaktan dolayı bir huzur var çok mutluyum ve bu yerin öbür tarafında bildiğim bir yermiş

  • Bu benim aklıma çok takıldi ve biraz annem ve ablamda 3 umuzde değişik şeyler var…
    Babamın evindeydik balıktan geliriyorduk babam üstünü çıkardı ve odasına giti bende üstümü deyistirmeye gitim Uvey kardeşlerim den biri yanımdaydı beni çağırdı başka odaya gittik kız odasiydi yeni doğan kız kardeşimi.. odada öbür erkek kardeşim vardı besikteydi babamın yani üvey annem aniden odaya girdi bı anlik bütün herşey değişti karısı ve kardeşim yoktu duvara bişe yansıdı ölüm tanrıçası hanemus isim yanlış olabilir çocuklardan ürer diyordu bebek suliyeti çıktı mısır pirmetleri vardı yanlış yazdım prdon duvarda yazıtlar çıktı ve kaba hoş bir erkek sesi belirdi her 5 yılda bir birini seçer ve 2 yıl sonra seni secicek 13 yasindayim 15 yaşında olucam o zmm ve uyandım lutden biliyorsanız soleyin lütfen..