Ana sayfa » NEDEN RÜYA GÖRÜRÜZ
Rüya Tabirleri

NEDEN RÜYA GÖRÜRÜZ

Neden rüya görürüz gelin birlikte bir bakalım. Rüya görmek hayatımızdaki en gizemli tecrübelerden biridir.

Ciddi bir psikolojik sorunu olmayan herkes rüya görür. Ben hiç rüya görmüyorum diyenler de rüya görür ama hatırlamazlar.

Neden rüya görürüz? Yorumlanması neden bu kadar önemli? Rüyalara geçmişten günümüze bütün kültürlerde önem verilip, özel yorumcular tarafından analiz edilmiştir.

Rüyalar günlük olayların yanı sıra geçmişten ve gelecekten de olayları bize gösterir. Rüyalar bize evrensel sembol diliyle “üst beyne”verdiği mesajları içerir.

Şuur altı ile birlikte “alt beyin” rüyayı görür, “üst beyin” sistemi hatırlar ve not alır. Böylece “alt beyin ve üst beyin” arasında temas kurulur.

Sonuç olarak; bilinç altındaki korku ve endişeleri yok etmeden o muhteşem “alt beyin” enerjisini kendimiz için kullanmamız imkansız. Gördüğümüz rüyaları neleri sembolize ettiğini anladığımız takdirde daha huzurlu ve dinamik olabiliriz.

Neden rüya görürüz? Günün sonunda yorgun düşen beden yegane sığınağı uykuya teslim olur. Bilinçaltı ve hayal dünyamız birlikte çalışmaya başlar.

Rüyalar uykuda ki görsel imgeler, sesler, diğer bedensel durumlara eşlik eden duygu ve düşüncelerden oluşur.

Rüyadaki bütün bu duygu ve düşünceler bir anlatıcı tarafından oluşturulan senaryonun filme dönüştürülmesi gibidir.

Neden rüya görürüz? Çünkü rüyadaki anlatıcı, senarist yada yönetmen de aslında insanın kendisinden başkası değildir. Rüyaların içeriğini oluşturan duygu yoğunluğunda en belirgin olanı kaygıdır.

Neden rüya görürüz? Gün içerisinde bizi etkileyen üzen olayların, sevdiğimiz veya hoşlanmadığımız kişilerin, bilinçli dünyamız da bastırılan duyguların ve isteklerin dışa vurmasını sağlar.

Rüyalar bazen bizi geçmişin arka sokaklarında dolaştırır, bazen de gelecekten haberler verir.

Rüya yaşantısı, görenin denetimi dışındadır. Gördüğümüz rüyanın çok azını hatırlarız. Uyanınca ilk 5 dakikada rüyanın %50’sini, ilerleyen süreçte %90’nını unuturuz. Hatırlanan bölüm kişiyi yoğun şekilde etkilediği için hatırlandığı var sayılır.

En sık hatırlanan rüyalar REM uykusundan sonraki evredir, genelde mekanlar ve kişiler daha net hatırlanır ve en gerçekçi rüyalar olarak kabul edilir.

Rüyaların hafızayı korumaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Eski anılar ve yakın yaşantı arasında bağlantı kurar.

Bir başka açıdan da kaygı duyulan ne varsa rüyada kişiyi rahat bırakmaz. Rüyaların çok önemli olduğunu ve neden rüya gördüğümüzü artık biliyoruz…

Rüyalar Bize Ne Anlatır

Günümüz de bir çok konuda inanılmaz bilgi kirliliği ve kalıplaşmış inançlarımız var, hazır olan şeylere inanmak, kolayı seçmek, elbette bir tercihtir ama kolayı tercih etmek bizi sınırlayan bir olgudur.

Değişime ve dönüşüme açıksanız ve rüyarınızın verdiği mesajları öğrenmek isterseniz bu sayfamız tam da size göre.

Bir çoğumuzun bildiği üzere rüyalar bize, geçmişten ve gelecekten olayları canlandırır, bazen tam isabet eder, bazen gizemli, sırlarla doludur.

Uyanınca genellikle bir çok soru yağmuru için de buluruz kendimizi. Gördüğümüz şeyler yavaş yavaş kaybolur benliğimiz de, acilen rüyayı birine anlatma ihtiyacı hissederiz.

Ama gel gelelim ki herkes rüya yorumlama da yeterli bilgi ve birikime sahip değildir. Çünkü yorumculuk, ciddiye alınması gereken bir konudur.

Hepimiz rüya anlatan bir tanıdığımıza elbette yardımcı olmak isteriz ancak elimizden fazla bir şey gelmez, kulakta kalan bir kaç genel bilgiyle, yorum getirmeye çalışırız.

Oysa rüyalar yaşamdaki yapı taşlarıdır. Bize verilen mesajı doğru anlar ve bunu dikkate alırsak, önümüzdeki engeller kalkar ve uzun mesafeler kat ederiz.

Başka bir deyişle rüyalar bizim gizli yaşam rehberimiz olmaya devam etmekte.

Rüyaların Doğru Yorumlanması Neden Önemli

Biz insanlar geleceğe ve bilinmeyene karşı hep meraklı olduk. Rüyalar da insanların üzerinde büyük etkiye sahip oldu ve hatta bilim adamları bu konu üzerinde araştırmalar yapmıştır.

Bu konu üzerine çalışmalar yapan en bilindik kişi ve rüyalara dair bilimsel çıkarımlar yapan Sigmund Freud, bu konuda ilk bilimsel makalesini 1900 yılında yayınlamıştır.

Böylelikle rüyalara yüklenen metafizik anlamların hepsini yok etmiştir. Günümüzde yapılan bütün araştırmalar da, bilindiği üzere, rüyanın bedenden ayrı bir olay olmadığını, beyindeki sıradan biyokimyasal tepkimelerin bir ürünü olduğunu göstermiştir.

Bu konuda araştırmalar yapıp, pek çok kaynak kitaplar ve makaleler inceleyebiliriz. Özetleyecek olursak bilimin onayladığı bir konuyu, kendimiz de sadeleştirmek, kendimizi tanımak, yaşamımıza yön vermek adına rüyaları doğru yorumlamak, analiz etmek, hepimiz için faydalı olacaktır.

Bunun için de rüyadaki sembollerin güncel yaşantımıza uygun olarak güncellenmiş olması önemlidir.

Bir çoğumuz ne kadar donanımlı olduğumuzu unutup, yaşam döngüsünde kaybolup, mutsuz, karamsar bireyler olma yolunda ilerliyor, bedenimizi, rüyalarımızı ve ruhumuzu dinlemiyoruz.

Şimdi yapmamız gereken rüyalarımıza gereken önemi vermek ve mesajlarını dikkate almaktır, rüyalar anlatır ekibi olarak sizler için buradayız….

Önemli: Rüyalar hakkında ki diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2 Yorumlar

Yorum yazmak için tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Merhabalar Rüyamda elinde bir tablet video izliyorum sanırım yanımda biri daha var videoda eski sevgilimin eşi masada bir erkekle karşılıklı oturuyorlar yanımdakine Allah Allah bunun eşi hiç kıskanmıyor sanırım diyorum neyse videoda eşi kafasını çevirmiş bir yere bakıyor uzun uzun nereye acaba derken videoyu oraya odaklıyorum bir bakıyorum denizin içinde kırmızı beyaz çizgileri olan bir araba batmış derken gözle kaybolacak şekilde batıp kayboluyor ben ona şaşkınca bakarken eski sevgilimin eşi az önce oturduğu erkekle el ele denizden çıkmış sanırım üstleri saçları ıslak yürüyorlar ne oldu göremedim oraları geri sarıp tekrar izleyeyim derken uyandım. Yorumlarsanız çok sevinirim?

 • Bi kadın hamile köydeyiz ve güllük güneşlik bi hava var.
  Bi oğlu bide kızı var bu kadının oğlan 3 4 yaşlarında Kızda 9 10 Sofra kurulmuş
  Sedirde kızı oturuyo
  Onun yanına geçip kadında oturmuş
  Yanlarında pencere demirleri var pencere kenarında yani Ben dışardayım ve kadının pencereden mi başka bişeydenmi orda tam sofranın başında öldüğünü görüyorum 3 5 saniye içinde Sonra içeri giriyorum kadınla kızı oturuyo
  Ben diyorumki gel bana doğru yavaşca
  Hadi hastaneye gitmemiz lazım
  Oda diyoki neden noldu bak söyle falan
  Bianda ne oldu ne gördün kötü bişeymi oldu diye anlıyor bişey hissettiğimi ve sedirin üstüne dikeliyo sofraya basmamak için bana gelcek ama adım atması lazım sedirin üstünde
  Kızıda aynı anda kalkıyo ayağa
  Kadın hangimiz önce adım atar diye şaşırıp pat diye yüz üstü düştü
  Yere Kalkamadı
  Ben dibindeyim
  Kaldırdım hamile karnına düştü diye
  Oda sanırım o anda aynı şeyi gördü nasıl öleceğini
  Dediki
  Oğlum gircek içeri şimdi onu ve kızımı dışarı çıkar görmesinler dedi
  Sonra öldü
  Kuçağımda
  Oğlu koşa koşa içeri girdi çocuğu dışarı çıkardılar falan kızı hala ayakta perdeyle falan oynuyo görmedi bile daha. Nedir acaba bu rüyanın yorumu