Sağlık

C Vitamini Nedir? C Vitamini Eksikliğinde Neler Olur?

C vitamini hakkında bir çok sorunuza bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Öncelikle C vitamini bizler için neden gerekli? hangi yiyeceklerde bulunur? bunu inceleyelim.

– Vücudun bağışıklık sistemini destekleyen güçlü bir antioksidandır. Soğuk algınlığı ve grip ile ilgili hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır.

Enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olur. Kanayan diş etlerinin, yanıkların ve yaraların iyileşmesinde etkilidir. Damarlardaki kan pıhtılaşmasını engeller.

– Kolajen yapılanmasında önemli ve iyi bir bağ dokusu için gereklidir.

– Tendonların, bağ dokularının güçlü olmasında, damarların ve kıkırdağın kendini yenilemesi için C vitaminine ihtiyaç duyarız.

– İnsan kendi C vitaminini üretemeyen bir kaç canlıdan biri olduğu için bunu yiyecek ve içeceklerden veya besin tamamlayıcı vitaminlerden tamamlar.

– Vücutta uzun süre kalamayan, atılan C vitaminini, sık aralıklarla tüketmemiz sağlığımız için gereklidir.

C Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar

Bu vitaminin eksikliği vücutta bir çok hastalığa davetiye çıkarır.

Bağışıklık sisteminin çökmesine, damarların çatlamasına, kalp hastalıklarına, diş etlerin de kanamaya ve bazı cilt ve saçlarla ilgili hastalıklara yol açtığı bilinmektedir.

Vücudun yorgun ve bitkin olmasına sebep olur.

C vitamini eksikliğinde neler olur
C Vitamini Eksikliği

Diş kaybına, kas ve kemik ağrılarına, vücudun direncini düşürerek, ateşli hastalıklara ve soğuk algınlığına daha sık yakalanmaya neden olur.

C Vitamini Nelerde Var

Greyfurt, portakal, mandalina ve limon C vitamini bakımından oldukça zengin ve en çok tüketilen meyvelerdir.

Fazla bilinmemekle birlikte, kavun, ananas, çilek, muz, havuç, üzüm, kivi, kayısı, erik, elma ve yaban mersini de bu vitamini içermektedir.

Ortalama bir portakal da 20 miligram, limon da 40 miligram, greyfurt da 30 miligram, kivi de 90 miligram, çilekte 60 miligram, üzüm, havuç ve muz da 10 miligram olduğu bilinmektedir.

c vitamini içeren besinler nelerdir
C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Kırmızı biber, karnabahar, brokoli, soğan, taze fasulye, ıspanak ve bezelye bu vitamini içeren sebzeler arasındadır.

Ayrıca, kırmızı lahana, tere, roka, turp, yeşil biber, kara lahana, kuşburnu, rezene ve papayada da bulunduğu bilinmektedir.

Sevilerek tüketilen sebzelerden, kırmızı biberde 190 miligram, yeşil biberde, 150 miligram, ıspanak da 30 miligram, 100 gramlık bir turp da aynı oranda 100 miligram bulunur.

Kuşburnu ise 100 gramın da 426 miligram içerdiğinden açık ara öndedir.

Bütün bu meyve ve sebzeleri tüketiyor olmanıza rağmen hala C vitamini eksikliği yaşıyorsanız doktor tavsiyesi ile birlikte takviye alabilirsiniz.

Uzmanlar bitkisel olmayan vitaminlerden uzak durmanızı tavsiye etmektedir.

Günlük alınması gereken C vitamini miktarı yetişkin bir insan için ortalama 70-80 miligram, çocuklar da ise 80 ile 100 miligram arasındadır. Hamile kadınlarda bu oran günlük 100 miligram olmalıdır.

C Vitamini Serumu

Güneş ışınlarının neden olduğu cilt lekelerinde, akne izlerinin yok edilmesinde etkilidir. Ayrıca deri üzerindeki hücrelerin yenilenmesinde yardımcı, yaşlanmaya karşı cildin dostudur.

Eminim hepimiz yediğimiz gıdalardan vitamin ve minarel ihtiyaçlarımızı karşılamak isteriz ancak günümüzde bu pek mümkün değil.

Organik tarımın bırakılması ve hızlı tüketime uygun üretim yapmak için kullanılan kimyasallar, yiyeceklerdeki vitamin değerlerini en aza indirmiştir.

Bilim, bir adet sigaranın 25mg C vitaminini yok ettiğini raporlamaktadır. Stres, ilaçlar ve çevresel faktörler, vücuttaki bu vitamini yüksek oranda tüketmektedir.

Sağlıkla ilgili diğer yazılarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.